130drakt (5K) 130lijang-kvinner (4K) 130sun (3K)

12.12.05

Permalink 08:00:00, by Lorenz Email , 135 words   Bokmål (NO)
Categories: nordmenn, forbruk

Smugling som protest: Antropologisk forskning på grensehandel

- Å bryte kvotereglene oppfattes ikke som kriminelt. Først når man smugler for andre blir det kriminelt, sier sosialantropolog Gro Follo ved Norsk senter for bygdeforskning. Follo har sammen med forskerkollegaer intervjuet 400 grensehandlende nordmenn ved Svinesund.

Gro Follo trekker ifølge NRK den konklusjonen at grensehandelen er en politisk protesthandling fra norske forbrukere:

"Oppfatningen var at politikerne kunne takke seg selv for at grensehandelen var så omfattende. Høye norske priser forklares gjerne med høye avgifter, og avgiftene er det politikerne som bestemmer. Derfor har man også nærmest lov til å ta med litt ekstra."

En interessant detalj: Ifølge studien var det 51 prosent av grensehandlerne som stemte Frp. Intervjuerne fant ikke en eneste Senterparti-velger blant de handlende.

>> les hele saken hos NRK Østfold

SE OGSÅ:
Grensehandel er politisk protest (NRK - Schrödingers katt, 15.5.03)

No feedback yet

Search


Siste nyheter

Siste nytt internasjonalt

Nyhetsbrev

Meld deg på antropologi.info's nyhetsbrev! Kommer ut hver måned. Per 3.10.2012 er det 337 abonnenter.




CAPTCHA Image

Siste linker til denne bloggen

Twingly Blog Search link:http://www.antropologi.info/blog/nyheter/ 3

Bloggurat
Blogglisten

XML Feeds