Månedens antropolog Jørn C.Øwre: Farvel til næringslivet, hei til humanitært arbeid

Norsk antropologisk forening (NAF) har kåret månedens antropolog mai 2006: Det er Jørn C. Øwre som arbeider i organisasjonen Verdens Barn. Før jobbet han i næringslivet, som han ikke hadde særlig gode erfaringer med:

Noen illusjoner fattigere og med mange tungt fordøyelige kameler innabords har jeg sagt mitt foreløpige om ikke endelige farvel til næringslivet.

Derfor har han nå slått seg “til ro med mindre inntektsbringene sysselsetning som prosjektleder for humanitære hjelpeprosjekt i organisasjonen Verdens Barn”. Organisasjonen driver prosjekter rettet mot barns oppvekstvilkår i Sør – Afrika, India, Romania, Kina, Thailand, Nord- og Sør- Korea.

I artikkelen beskriver han sitt møte med næringslivet. Egentlig kan antropologer bidra med mye ny kunnskap som kan gi penger i kassa, men:

Jeg har i stor grad opplevd mitt virke i møte med norsk og internasjonalt næringsliv som et uendelig behov for kontinuerlig å oversette kvalitativt baserte analyser til folk forplantet i en numerisk rasjonalitet. – For så å måtte fire på faglig kvalitet i mine egne opplegg. Og verre enn det; meningsinnholdet i å framskaffe viten som gjør at folk som allerede tjener svært mye penger, kanskje skal kunne tjene litt mer- har blitt en skygge underveis.

>> les hele saken på NAF’s hjemmeside

>> oppsummering av Jørn C. Øwres hovedoppgave: Kulturelle krysningspunkt i kunnskapsbaserte næringsklynger

SE OGSÅ:

– Næringslivet er oppskrytt! En paneldebatt under årskonferansen i Norsk Antropologisk Forening

Spesial: Antropologer utenfor akademia

business-antropologi – nyhetsarkiv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *