130drakt (5K) 130lijang-kvinner (4K) 130sun (3K)

27.02.06

Permalink 12:53:58, by Lorenz Email , 124 words   Bokmål (NO)
Categories: vi og de andre, Arktis, tverrfaglig

Ved Universitetet i Tromsø skal det bygges et miljø for arktisk litteraturforskning

Ved Universitetet i Tromsø skal det nå bygges et miljø for arktisk litteraturforskning. På mange måter kan fokuset på Arktis sammenlignes med fokuset på Østen, forteller initiativtagere Anka Ryall, Johan Schimanski og Henning Howlid Wærp til Tromsøflaket:

Edvard Said tok et oppgjør med orientalismen i 1978 med sitt kjente verk Orientalism som påpekte at de vestlige begrepene om Østen var preget av karikaturlignende fremstillinger av arabere basert på blant annet imperialistiske forutsetninger til briter og amerikanere. I likhet med Orienten er den hvite rene Arktis omspunnet av myter.

Tekstmaterialet som omhandler Arktis er og har vært en viktig faktor i konstitueringen av våre begreper om natur og folk i den nordlige verden, mener de tre.

>> les hele saken

No feedback yet

Search


Siste nyheter

Siste nytt internasjonalt

Nyhetsbrev

Meld deg på antropologi.info's nyhetsbrev! Kommer ut hver måned. Per 3.10.2012 er det 337 abonnenter.




CAPTCHA Image

Siste linker til denne bloggen

Twingly Blog Search link:http://www.antropologi.info/blog/nyheter/ 3

Bloggurat
Blogglisten

XML Feeds