130drakt (5K) 130lijang-kvinner (4K) 130sun (3K)

10.09.08

Permalink 13:14:46, by Lorenz Email , 320 words   Bokmål (NO)
Categories: kjønn, vi og de andre, kropp

Omskjæring: FrP ignorerer antropologen

Ikke lett å være opposisjonell i debatter om f.eks. omskjæring. Antropologen Aud Talle (og andre antropologer) peker gang på gang på at problemet er mindre enn antatt, men FrP “står på sitt", leser vi i Nettavisen.

Frp-formann Siv Jensen sier til Nettavisen:

Dette er virkeligheten som veldig mange ser, midt i Oslo. Vi ser hva som skjer - og at det ofte er organisert, med det resultatet at kvinner og barn lider. (…)Omskjæring er ukultur, forbudt i Norge.

Siv Jensen har tidligere sagt til TV2 at “vanlige folk i vanlige bygårder i hele Norge (…) ser at barn blir slått, de ser at barn blir omskåret.”

Aud Talle mener Siv Jensens uttalelse er uansvarlig, “det er en slepphendt måte å omgås fakta, det er ingen som ser dette".

Stigmatisering er ikke veien å gå, den “fører til isolasjon, som igjen ødelegger for lojaliteten til norske lover.” De fleste innvandrere støtter ikke en slik tradisjon.

>> les hele saken i Nettavisen

Aud Talle har tidligere påpekt at ingen ser ut til å være interessert i den positive forandringen som har skjedd på dette feltet. Det er kun få, om noen, omskjærer sine døtre etter at de er kommet til Norge, se Omskjæring: Hvorfor er ingen interessert i de positive nyhetene?. Antropologen har også kritisert NRKs reportasje om omskjæring.

Den svenske antropologen Sara Johnsdotter har tidligere i år advart mot heksejakt. Kunnskapen om at kvinnelig omskjæring er på vei ut, er den beste beste beskyttelsen for jentene som fortsatt risikerer omskjæring, se - Fortell at kvinnelig omskjæring er på vei ut!. Ved å framstille omskjæring som et vanlig inngrep, kan en sette kvinner i fare.

OPPDATERING: Aftenposten har nettopp publisert en kronikk av Thomas Hylland Eriksen om omskjæring. “Gripende enkelthistorier kan fortjene oppmerksomhet. Men de kan ikke danne grunnlag for samfunnsanalyse og politikk", skriver han. >> les hele kronikken

2 comments

Comment from: Sigrun [Visitor] Email
SigrunFrP ignorerer også medisinsk kunnskap om at underlivsundersøkelser ikke vil kunne avdekke seksuelle overgrep. De tror visst på gammel kunnskap fra tyve år tilbake, da man mente dette var mulig.
10.09.08 @ 16:19
Comment from: Lorenz [Member] Email
LorenzDet er kanskje som antropolog Thomas Hongseth Sverdrup skriver i masteroppgaven om FrP at FrP anser "folk flest sin kunnskap" som "mer autentisk" enn forskernes ("sosialistenes") kunnskap.
10.09.08 @ 16:28

Search


Siste nyheter

Siste nytt internasjonalt

Nyhetsbrev

Meld deg på antropologi.info's nyhetsbrev! Kommer ut hver måned. Per 3.10.2012 er det 337 abonnenter.




CAPTCHA Image

Siste linker til denne bloggen

Twingly Blog Search link:http://www.antropologi.info/blog/nyheter/ 3

Bloggurat
Blogglisten

XML Feeds