En av det 20.århundrets største tenkere døde forrige helg. Men nyheten om Claude Levi Strauss’ død vakte ikke mye oppmerksomhet i nordiske medier. Både Dagbladet, NRK, Jyllands-Posten og Sveriges Radio gjengir kun korte byråmeldinger.
Et unntak er Ludvig Hertzberg som i Svenska Dagbladets Under Strecket-bloggen går mer i dybden i teksten 100 år i civilisationskritikens tjänst – Claude Lévi-Strauss 1908–2009. I samme avis har forresten for få dager siden Torgny Nordin anmeldt en ny bok om Claude Levi Strauss “Samhället som tanke. Claude Lévi-Strauss och den franska strukturalismen” av Christer Lindberg.
Men utenfor Norden er de fleste avisene allerede fylt med til dels svært lange nekrologer, se oversikt over nekrologer i engelskspråklige medier og i tyskspråklige medier
OPPDATERING (7.11.09) Jeg hadde egentlig regnet med oppslag i både Klassekampen og Morgenbladet, men der tok jeg feil. Derimot fant jeg et mer eller mindre ironisk innslag på smuglesning.no der de intervjuet antropologistudent Sara Rismyhr Engelund: Kongen er død
OPPDATERING (22.11.09) Den første store saken om hans død: Thomas Hylland Eriksen skriver om Levi-Strauss i Morgenbladet: Ut av tiden
OPPDATERING (17.11.09) Antropolog Marjut Anttonen gir via epost et overblikk over reaksjonene i Finland:
3.11. var den korte internasjonale byråmeldingen i mange finske aviser, på nettsider, og på YLE (som motsvarer den norske NRK)
3.11. Helsingin Sanomat (landets störste avis) hadde byråmeldingen samme dag: Claude Lévi-Strauss on kuollut men på nettsiden hadde de også link til en större artikkel som var publisert i forbindelse av 100 års bursdagen (28.11.08) Eero Tarasti: Strukturalismin isä toi villin ajattelun tieteeseen ("Strukturalismens far brakte vill tenkning inn i vitenskap” skrevet av prof. Eero Tarasti. Han er kjent som den mest prominente finske forskeren som studerte hos Lévi-Strauss.)
5.11. Helsingin Sanomat i vanlig papirutgave var det en större nekrolog med evaluering av L-S sin livsarbeid, betydning osv.
5.11. YLE hadde på nettsiden en större nyhet om “Claude Lévi-Strauss kombinerte vitenskap og eventyrlyst“. De har intervjuet sosiologen Tiina Arppe som er spesialist på fransk sosiologi. Hun forteller om L-S sin betydning for vitenskap og om reaksjoner i Frankrike etter hans död.
I tillegg har noen forskere skrevet om L-S i sine blogg-sider. For ett år siden var det en del seminarer og tilsvarende festligheter i forbindelse med 100 års-feiringen.

Siste kommentarer