antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

Aud Talle (1944–2011)

by lorenz on Aug 27, 2011 in antropologi allment

Aud Talle døde den 16 august 66 år gammel, melder Sosialantropologisk institutt ved Universitetet i Oslo (SAI).

I norsk offentlighet er Aud Talle kanskje spesielt kjent for bidragene til debatten om kvinnelig omskjæring. Øst Afrika og nomadefolk var hennes feltområde. Doktorgraden fra 1988 Women at loss er blitt en internasjonal klassiker om nomadekvinners situasjon i et samfunn i endring.

“Aud har utrettet så mye, men hun hadde også mye ugjort”, skriver Benedicte Ingstad i nekrologen. Talle ønsket å ferdigstille en ny bok om masaai-kvinner, som hun har holdt kontakt med i alle år og besøkte kort tid før hun ble syk.

Personlig tenker jeg ofte på hennes perspektiv på omskjæring som også med fordel kan anvendes på andre områder: “Forståelse varer lenger enn fordømmelse”. (Bilde: UiO)

>> Nekrolog: Aud Talle (SAI, UiO) (link oppdatert med kopi

>> Aud Talle has left us (Nordiska Afrikainstituttet) (link oppdatert med kopi)

Noen tidligere saker om Aud Talle:

"Lærer oss alternativer til vår måte å leve på"

Aud Talle om omskjæring: "NRKs tall er tvilsomme"

Omskjæring: FrP ignorerer antropologen

Omskjæring: Hvorfor er ingen interessert i de positive nyhetene?

This entry was posted by admin and filed under antropologi allment.
  • « Antropologer: – Legg til rette for sirkulær migrasjon!
  • Arrene etter terror: Masteroppgave blir etterspurt bok »

1 comment

Comment from: sara kahsay

sara kahsay

dette var trist, veldige trist jeg fikk melding om Auds bortegang veldig seint det er helt ufattlige at hun er borte borte for altid.

Aud var vår tallerør, vår profesor, vår advokat, for alle kvinner som er berørt av kjønnslemlestese hun studerte, dokumenterte det alvorlige og skadlige tradsjon på en fin og respektfull måtte, hun skrev og dokomterte og avkreftet på en måtte det tvilsomme NRKS. rapport. hun skrev forandringen som skjer blandt de berørte miljø og mye mer.
“Forståelse varer lenger enn fordømmelse”.
dette var hennes hoved parol i hennes arbeid mot kjønnslelestelse.
Vi har dine tanker, bøker,sammvare med deg i våreminner.vi kommer til å savne deg, Jeg er bekymret for fram tiden hvem blir vår tallerør.Vi elsket deg Aud.
Rest inn peace

28.09.11 @ 23:11

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • RWD CMS