antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

Medarbetare med bra personliga närverk ger starkare företag

by lorenz on Dec 17, 2004 in business antropologi, designantropologi, doktoravhandlinger, organisasjoner

Avdelningen för socialantropologi, Lunds universitet

Personliga nätverk och förmåga att knyta kontakter är viktigt för att lyckas i karriären. Men det finns fler vinster än så menar socialantropologen Peter Parker från Lunds universitet i en ny avhandling. Företag där medarbetarna är duktiga på att skapa nätverk är också mer framgångsrika än sina konkurrenter.

Han har undersökt ett antal små och medelstora skånska företag inom tillverkningsindustrin, ofta underleverantörer, med mellan 20 och 70 anställda. Nu publiceras resultaten i avhandlingen ”How Personal Networks Shape Buisiness”.

- Avhandlingen är en förlängning av ett tidigare projekt där vi studerade produktutveckling i småföretag ur ett socialt, ekonomiskt och tekniskt perspektiv >> les mer

This entry was posted by admin and filed under business antropologi, designantropologi, doktoravhandlinger, organisasjoner.
  • « Julen: Det store selvbedraget
  • Søkelys på menn i prostitusjon »

No feedback yet

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Website engine