130drakt (5K) 130lijang-kvinner (4K) 130sun (3K)

23.08.05

Religion redder flyktninger fra Rwanda

På Høyden, UiB

Religion spiller en avgjørende rolle når flyktninger fra Rwanda skal etablere nye liv i eksil. Mange forlater katolisismen – og skaper seg en ny identitet. Tirsdag 23. august disputerer Gaudencia Mutema for PhD-graden ved Senter for kvinne- og kjønnsforskning ved UiB, med avhandlingen: “Rebuilding Lives after Genocide: Life Histories of Rwandan Refugees in Zimbabwe and Norway.” I sitt arbeid har Mutema intervjuet førti rwandiske flyktninger, åtte bosatt i Norge, resten i Zimbabwe, Mutemas eget hjemland.

– Jeg ser at religion blir en byggende kraft for disse flyktningene. De arrangerer møter, ulike grupper og diskusjonsfora – de danner kort sagt et nettverk. Den nye religiøse settingen blir en ny slags familie, hvor hutuer og tutsier er blandet. Dette er altså et eksempel på hvordan forsoning kan skje, i en sammenheng hvor man ser bort fra etnisitet og heller begynner å leve igjen.

– Jeg håper at den kan bli et nyttig bidrag i gjenoppbyggingen av Rwanda og i det forsoningsarbeidet som må til. Folk må innse at historien må skrives om. >> les mer

SE OGSÅ:
Kort oppsummering av doktorgradsavhandlingen
Info om disputasen

No feedback yet

Search


Siste nyheter

Siste nytt internasjonalt

Nyhetsbrev

Meld deg på antropologi.info's nyhetsbrev! Kommer ut hver måned. Per 3.10.2012 er det 337 abonnenter.




CAPTCHA Image

Siste linker til denne bloggen

Twingly Blog Search link:http://www.antropologi.info/blog/nyheter/ 3

Bloggurat
Blogglisten

XML Feeds