antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

OL i Hellas: Om ville leker og antropologiske dager

by lorenz on Aug 13, 2004 in Kultur tradisjon kunnskap, antropologi allment, faghistorie, vi og de andre

MATTIS GOKSØYR, PROFESSOR VED NIH, Dagbladet

DE OLYMPISKE LEKER begynner i Athen i dag. Felles for den moderne oppfatningen av lekene er at dette er kosmopolitiske megabegivenheter som angår og interesserer folk fra hele kloden.

Forestillingen om den «globale menneskefesten» var knapt til stede forrige gang Lekene gikk i Athen, i 1896. Da deltok det bare menn fra den hvite, vestlige del av verden. I St.Louis, USA 1904 fikk mennesker fra det som har blitt kalt den 3. verden lov til å delta, men ikke i de ordinære konkurransene. De ble plassert i et spesielt arrangement som fikk navnet «Antropologiske dager».

«Ville folkeslag» skulle testes i ulike idrettskonkurranser. Afrikanere, asiater og amerikanske indianere ble plassert på ulike startstreker. De hadde ikke meldt seg på, og de hadde ikke forberedt seg. De var i liten grad kjent med idrett slik den ble drevet i Vesten. Resultatene fra Antropologiske Dager ble vitenskapelig registrert og kommentert. Betegnelser som «latterlig dårlig forestilling» og «ikke bedre enn en skoleelev» ble oppsummert med at «den ville er ikke den natur-atleten vi har blitt lurt til å tro».

Resultatene fra 1904 kunne brukes til å fastslå at hvit, vestlig overlegenhet var en naturlig sak. - les mer

This entry was posted by admin and filed under Kultur tradisjon kunnskap, antropologi allment, faghistorie, vi og de andre.
  • « Bokanmeldelse: Ujevn om transnasjonale liv i Oslo
  • Akropolis en konstgjord nationalsymbol »

No feedback yet

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Run your own website!