antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

Butikkansatt må kunne urdu

by lorenz on Feb 10, 2005 in innvandring migrasjon, språk, pakistanere

VG

Videobutikken i Oslo vil ha ansatte som behersker urdu like godt som norsk. Eier av Haugenstua Video, Amna Qureshi, forteller de har like mange indiske filmer som amerikanske, og det er derfor nødvendig med denne tospråklige kompetansen.

- Norge er et flerkulturelt land, det vil det forbli. En ekte integrering vil vi likevel først kunne kalle det når etniske nordmenn ønsker å leie indiske filmer i stedet for amerikanske, sier Jon Rogstad, sosiolog ved Institutt for samfunnsforskning

(Artikkel ikke lenger tilgjengelig)

This entry was posted by admin and filed under innvandring migrasjon, språk, pakistanere.
  • « Sør-Varanger, Tyrkia og intrikate gave-regler
  • Hva er en far? »

2 comments

Comment from: Ralfs Znotins

Ralfs Znotins

Det er vel omtrent like mange “gode” Hollywood som Bollywood filmer vil jeg påstå. Spørsmålet mitt til Jon Rogstad, sosiologen ved Institutt for samfunnsforskning, er hvilken integrering snakker han om? Mener han at integrering er lik evnen til hjernedød konsum av den glitrende-innholdsløse og sosiopolitisk bedøvende underholdningen av både bollywoodisk og hollywoodisk trosretning samtidig?

18.08.05 @ 10:30

Comment from: lorenz

admin

Jeg kan tenke meg hva Rogstad mener. Hva med å omformulere Rogstads sitat? Jeg har vært på Mela-festivalen i Oslo. Opplevde musikk med artister i verdensklasse fra Pakistan, India, Somalia etc, men en måtte lete etter nordmenn (og andre europeere) blant publikum som bestod først og fremst av innvandrere. Medieinteressen var også laber til tross for mange tusen tilskuere.

Så: “En ekte integrering vil vi likevel først kunne kalle det når etniske nordmenn viser like stor interesse for Mela- som for Quartfestivalen.”

PS: Fin artikkel i Dagsavisen om Mela

På Mela-festivalens andre dag ble det Somalias fest. – Jeg har vært 14 år i Norge og har aldri vært fornøyd før nå!

og i VG: Alle vil ha økt forståelse mellom nordmenn og minoriteter. Men først må innvandrere lære andre innvandreres kultur

25.08.05 @ 22:40

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Multiblog engine