Derfor lykkes iranerne bedre i USA - antropolog forklarer
De har alle omtrent samme bakgrunn: De er høyt utdannet, vellykket - og fra Iran. Likevel er de mye bedre integrert i USA enn i Nederland. Det skyldes først og fremst forskjellige oppfatninger om nasjonal identitet og migrasjon, sa antropologen Halleh Ghorashi fra Vrije Universiteit Amsterdam i et foredrag i mandagsseminaret av forskningsprogrammet Kulturell kompleksitet i det nye Norge ved UiO.
Mangfold blir i USA sett på som noe selvfølgelig og "naturlig", mens en oppfatter forskjeller som et problem og en trussel i Nederland. Der aksepteres ikke migranter som del av nasjonen, fordi en går ut ifra at "de hører hjem der de kommer fra" - en tankegang som er heller fremmed for amerikanerne. I Los Angeles har iranerne dannet egne "communities", bla. et området som blir kalt Irangeles eller Tehrangeles som er et viktig ressurs for iranerne i integrasjonsprosessen. Det er dessuten lettere å starte opp noe eget i USA, det er mindre byråkrati.
Noe har nok endret seg etter 11.september, men likevel befinner seg fienden for amerikanerne heller utenfor, for nederlenderne derimot innenfor landet, ifølge Ghorashi.
LES MER:
Halleh Ghorashi: Debates on multiculturalism and emancipation in the Netherlands
Tehrangeles: L.A. the Iranian expatriate capital abroad (Iranian.ws)
"Irangeles" - Westwoords charming secret (University of Southern California)
Siste kommentarer