En liten kjole med bukse i størrelse seks måneder for 1099 kroner? Dyre klær for babyer og barn er i vinden som aldri før. Sosialantropolog Mari Rysst forsker på barneklær og trender. Hun mener at foreldre kjøper designerklær til barna mest for sin egen del. Foreldre med dyre vaner ønsker å vise hvem de er gjennom barna sine:
- Foreldre bidrar til å skape barnas identitet fra de blir født til de flytter hjemmefra. De lærer dem et sett med verdier, som for eksempel at det er dyre klær og en kostbar stil som gjelder. Men dette handler jo gjerne om spesielle sosiale miljøer hvor dette betyr mye, og at barna kommer i gjenger hvor venner har designerstil og et høyt forbruk.
SE OGSÅ:
Mari Rysst: Unge presset til å virke eldre enn de er
For dyrt å være kul - Doktorgrad om "tweenagers"
Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.
Leave a comment