antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

Vestlige innvandrere har det like ille

by lorenz on Jun 11, 2008 in innvandring migrasjon, vi og de andre, arbeid(sliv)
statistikk

Mange vil tro at “vestlige” innvandrere gjør det bedre på arbeidsmarket enn “ikke-vestlige” innvandrere. Men slik er det ikke, viser sosiolog Liv Anne Støren i den nyeste utgaven av Søkelys på arbeidsmarkedet.

Det fins veldig lite forskning på innvandrere fra Vesteuropa, USA og andre rike land fordi de på den ene siden ikke er “eksotiske nok", men også fordi en tror at de klarer seg godt. Men sosiologen skriver at nyutdannede vestlige innvandrere har like stor arbeidsledighetsrisiko som ikke-vestlige innvandrere.

Hun har også undersøkt ledigheten i ulike fagfelt. Hun fant ut at det er innenfor naturvitenskap og teknologi at vestlige og ikke-vestlige innvandrere har høyest ledighetsrisiko - “til tross for at en kunne vente at språk- og kulturforskjeller har minst betydning innenfor dette fagfeltet", skriver hun.

Også interessant: Innenfor helsefag og pedagogiske fag er det mange “vestlige” innvandrere som er arbeidsledige, mens “ikke-vestlige” innvandrerne med tilsvarende utdanning stort sett er i jobb.

Hvordan forklares tallene? Undersøkelsen er kvantitativ, derfor kan forskeren bare spekulere. Hun skriver blant annet:

Dataene tyder også på at de vestlige innvandrerne i undersøkelsen har særlig kort botid. Dette kan ha medvirket til svakere norskferdigheter og færre nyttige sosiale kontakter, noe som trolig har økt ledighetsrisikoen i denne gruppen i for- hold til etnisk norske kandidater. Det er også mulig at relevant arbeidserfaring fra hjemlandet blant de vestlige er lite vektlagt av norske arbeidsgivere. Resultatene indikerer også at de vestlige innvandrerne kan ha hatt en noe smalere måte å søke jobb på enn de ikke-vestlige innvandrerne.

>> mer informasjon om Søkelys i arbeidslivet 1/08

>> last ned tidsskriftet (pdf)

PS: Mediene har ikke omtalt denne undersøkelsen

SE OGSÅ:

Forsket på nederlandske livsstilsflyktninger i Norge

Heller polakk enn pakkis: Det ekskluderende arbeidsliv er kostbart

Utlending for alltid - Eliteinnvandrere med “nedslående historier”

This entry was posted by admin and filed under innvandring migrasjon, vi og de andre, arbeid(sliv).
  • « - Arbeidsinnvandring betyr innovasjon
  • "Sovjet-liknende produksjonskvoter truer forskningsfriheten" »

No feedback yet

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Photo gallery software