antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

De fattige blir lei av antropologer

by lorenz on Mar 11, 2011 in antropologi allment, Danmark, klasse, individ og samfunn

Mens antropologer, sosiologer og psykologer bruker nesten all sin tid på å studere fattige, alenemødre og utsatte innvandrere klarer de mektige å unnslippe forskernes granskende blikk. Dette påpeker Merete Mazzarella i en kommentar i Sydsvenskan.

Hun forteller også om en dansk sosiolog som erfarte at beboerne i en mindre priviligert forstad i København rett og slett er blitt lei av alle de etnologer, sosiologer, antropologer og psykologer som kommer for å intervjue dem. Han fikk beskjed om at de ikke orker flere.

Anledningen for hennes kommentar er en av de sjeldne studiene om de rike og mektige i Danmark som nylig kom ut: Firmaets Mænd - De danske topdirektørers kollektive biografi (pdf) av av Christoph Houman Ellersgaard og Anton Grau Larsen Den fikk mye oppmerksomhet nettopp fordi det finnes bare få slike studier.

Hvorfor er det slik? Det er lettere å forske på utsatte grupper. Folk med makt har liten interesse i at deres livsstil og deres nettverk blir gjenstand for studier. Kanskje de rike ikke er eksotiske nok for som Mazzarella skriver, kan også noen forskere “känna sig uppriktigt besvärad av blotta tanken att forska om eliter, ungefär som om det innebar att vända sökljuset mot de egna grannarna.”

Studien om toppsjefene avslørte at lederne av Danmarks 100 største bedrifter lever et gettoliv uten mye kontakt med folk flest. Dette er en konservativ gjeng menn med hjemmeværende kone og mange barn. De har alle samme overklassebakgrunn: direktørsønner, arvinger, adelige etc. Det er deres familiebakgrunn som sikrer dem en karriere oppe i hierarkiet. De er født til makten.

>> Merete Mazzarellas kommentar om eliteforskning

>> Danske topdirektører er født til magten (videnskab.dk)

SE OGSÅ:

Anthropologist uncovers how global elites undermine democracy

- Lite forskning på elitene

Her kan du studere “Norges adel”

Antropolog: Uten dress ingen makt

Gjør lav klasse etnisitet mer synlig?

Forbruk som veldedighet: - Næringslivstopper snakker som koloniherrer

This entry was posted by admin and filed under antropologi allment, Danmark, klasse, individ og samfunn.
  • « "I ekte orientalistisk ånd": Unni Wikan får mer kritikk for diktatorstøtte
  • - Vekk med det rosa prinsessehelvetet! »

2 comments

Comment from: Marjut

Marjut

Hei Lorenz,
morsomt at du henviser til Merete Mazzarella. Visste du at hun er en finlandssvensk forfatter og litteraturviter? I tillegg er hun en aktiv skribent både i Finland og Sverige. http://sv.wikipedia.org/wiki/Merete_Mazzarella

Denne teksten minnet meg plutselig om noenting jeg leste for lenge siden. Husket nemlig at jeg har lest Thomas Hylland Eriksen berøre samme tema: det finns ikke mye forskning på makteliter sammenlignet med all forskning på fattigfolk. Husket også at jeg lærte meg et nytt norsk ord da. Måtte lete etter artikkelen i går… lurte på om jeg fortsatt har den i noen perm. Ja! Fant den - en allerede gulnet side av Morgenbladet den 4.12.1998 med intervju av Eriksen. Der sier han bland annet: … en av grunnene til at antropologer som oftest gjør feltarbeid blant fattige, er at det er lettere å snylte på fattige enn rike. Snylte! Dette var et nytt norsk ord for meg. Eriksen mente at rike har så store ressurser at de har mer å tape enn fattigfolk på å slippe til antropologer. Det er vel sant.

Takk for alle inspirerende blogger
og hilsen
Marjut

15.03.11 @ 21:24

Comment from: lorenz

admin

Hei Marjut,

takk, se her jeg fant teksten du refererer til i Morgenbladets arkiv. Iver B. Neumann intervjuer Thomas Hylland Eriksen
http://morgenbladet.no/apps/pbcs.dll/article?AID=/19981204/ARKIV/812040302

20.03.11 @ 00:39

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Community software