antropologi.info - sosialantropologi i Norden blogg

    Auf Deutsch  |   English   |   Anthropology Newspaper  |   Anthropology Journal Ticker |   Tidsskrifter  |   Kontakt

Ødelegger forholdet mellom media og forskere?

by lorenz on Oct 18, 2009 in formidling, media

“Akademikere kan ha gode grunner til å holde seg unna pressen", skriver Thomas Hylland Eriksen i en kronikk i Dagbladet. Jeg kunne tilføye: Spesielt etter Hjernevask-skandalen i NRK.

I Hjernevask skulle Harald Eia utfordre noen etablerte «sannheter» i samfunnsvitenskapen. Han mener samfunnsvitere undervurderer biologiens rolle. Forskerne som var invitert trodde det var seriøse greier, men slik var det altså ikke. Mange har trukket seg, følte seg misbrukt, se bl.a. Intervjuet av Eia, Føler seg lurt av Harald Eia, Forstår ikke forskning, Harald Eia som forskningsjournalist og Bør jeg trekke meg fra Harald Eias TV-show?

Hva er konsekvensen for forskningsformidlingen i media? var en av mine første tanker. For forholdet er jo ikke akkurat det beste fra før. Thomas Hylland Eriksen nevner flere eksempler fra sin egen og andres erfaring og skriver:

En forsker sier kanskje tre eller fire sammenkjedede ting når avisen ringer, men blir bare sitert på én. Løsrevet fra sammenhengen, på førstesiden. I krigstyper dersom situasjonen tilsier det. Medievirkeligheten er politisert og overforenklende, og søker entydighet; forskernes virkelighet er utprøvende og kompleks, preget av stor usikkerhet og få enkle svar.
(…)
Imidlertid har det nylig dannet seg et inntrykk av at det foregår en kamp om definisjonsmakt, hvor en del meningsberettigede borgere påberoper seg så vel «god forskning» som «sunt folkevett», mens presumptivt slitne og sure akademikere på mer og mindre ubehjelpelige måter forsvarer sitt revir i motsatt skyttergrav.

Ordet «kulturkamp» blir brukt. Biologiske årsaksforklaringer (særlig evolusjonspsykologi, men også populasjonsgenetikk) blir trukket inn som en motvekt til «sosialkonstruktivistiske» forklaringer. Mange ville vel heller se perspektivene som komplementære — de utfyller hverandre og stiller ulike typer spørsmål. Derfor er motsetningen kunstig.

>> les hele saken i Dagbladet

SE OGSÅ:

- Journalister misbruker forskere i jakten på “den gode historien”

Hvordan få forskerne ut av elfenbenstårnet?

Formidling: - Bruk heller film enn skrift

Er genetisk forskning farlig?

Primitive indianere eller primitive journalister?

Hvorfor så konforme journalister? Antropolog på feltarbeid i rikspressen

This entry was posted by admin and filed under formidling, media.
  • « Økonomiprisen mer spennende enn fredsprisen
  • En antropolog blant trailersjåfører »

No feedback yet

Leave a comment

In order to leave a comment Log in now! or Register now!

Comment feed for this post

Search

Døde lenker?

Nettsider har fått stadig kortere levetid og forsvinner fort igjen. I mange tilfeller finnes det en kopi i Internet Archive på web.archive.org.

Siste nytt internasjonalt

  • antropologi.info is 20 years old - some (unfinished) notes and thoughts
  • More dangerous research: Anthropologist detained, beaten, forcibly disappeared in Egypt
  • When research becomes dangerous: Anthropologist facing jail smuggles himself out over snowy mountains
  • In Europe, more than two thirds of all academic anthropologists are living in precarity

Siste nyheter

  • Nettet blir stadig mindre - færre oppdateringer om antropologi i mediene på norsk
  • "Han var trolig den viktigste antropologen i vår generasjon"
  • Fredelig revolusjon eller militærkupp? Antropolog kritiserer fordømmelsen av Mali-opprøret
  • For mer bruk av religion i psykiatrien

Siste kommentarer

  • hotwoman on Bedre arkitektur = bedre samfunn?
  • lorenz on For mer kulturrelativisme
  • Nargis Wolasmal on For mer kulturrelativisme
  • Jan on Reindrift = samer mot nordmenn?
  • David Brustad on Den romantiske kjærlighetens vanskelige kår på glesbygda

Kategorier

  • All

Retain only results that match:

XML Feeds

  • RSS 2.0: Posts, Comments
  • Atom: Posts, Comments
What is RSS?

©2025 by Lorenz Khazaleh • Contact • Help • Complete website engine